RSS

סוף דצמבר 2009 - אז מה היה לנו?

כמו בכל שנה, לקראת סוף דצמבר, רגע לפני שנכנסים לשנה חדשה, יש הרבה אתרים שמציעים לנו הסתכלות אחורה על רגעים שונים של השנה שחלפה. השנה, גם מתחלפת העשור אז בכלל .... האם אתם זוכרים שהעשור התחיל עם פחד Y2K - החשש שכל המחשבים יקרסו?


כאן אביא לכם מבחר קטן של רגעים - גדולים וקטנים (ולפעמים הקטנים משמעותיים הרבה יותר מה"גדולים"). כרגיל, הסתכלו עליהם להנאתכם ותחשבו גם איך אפשר להשתמש בהם בכיתות. למשל, אפשר להסתכל על מספר "סקירות" ולדון על השאלה: איך מחליטים מה להכניס ומה לא להכניס לסריקת השנה או העשור? או "מה היה קורה אם היינו בוחרים בתמונה אחרת כדי לספר את הסיפור?" אפשר לבנות סקירת השנה עם הכיתה.סקירות בעברית


מילניום שלישי, עשור ראשון - מדור מיוחד ב-ynet
 בעיקר צילומים

השנה בצילומים - ניו יורק טיימס

התמונה הגדולה: העשור בצילומי חדשות (Boston Globe) - יש מספר תמונות קשות לצפיה אבל הן מופיעות עם תווית אזהרה וחסומות עד שלא לוחצים עליהם.

העשור בתמונות (msnbc) - גם כאן יש מספר תמונות קשות אבל הן מופיעות עם תווית אזהרה וחסומות עד שלא לוחצים עליהם. יש גם מספר תמונות מדהימות מבחינה "אמנותית".

לראות את העשור (Newsweek) - אפשר לראות צילום שנבחר לייצג כל חודש של העשור

סקירת העשור (Yahoo news) - ציר זמן המציג אירועים בתחומים שונים. לחיצה על התמונה הקטנה יעלה תמונה צבעונית גדולה יותר.

סקירת העשור: 2000-2009 (USA Today) - עוד ציר זמן עם תמונות מייצגות של העשור.


בידור, ספורט ועוד


עכבר העיר מסכם עשור - כתבות על מוזיקה, קולנוע, ועוד בעולם הבידור.משחק בעשור (ספורט 5)מה הייתם מוסיפים לסקירות האלה?
מדעים וטבע לגיל רך ויסודי - משאבי למידה והוראההאיור בעדיבות פיליפ מרטין

הפעם החלטתי להביא הפניות למספר קטן אתרים הקשורים למדעים וטבע. זהו מאגר קטן אבל האפשרויות רבות מאד. נתחיל עם 2 מאגרים בעברית:


האתרים הבאים באנגלית אבל אל תתנו לזה למנוע מכם לנסות אותם. בחרתי רק את הדברים שאפשר להסביר אותם לילדים בקלות. אולי באותה הזדמנות, אפשר ללמד אותם קצת אנגלית!

 • Glossopedia: אתר אינטראקטיבי על טבע, הסביבה וחיות. האתר כולל כתבות קצרות, צילומים וסרטי וידיאו קצרים. שפת האתר היא אנגלית אבל העזרים שיש בו הופכים אותו לבחירה טובה לשילוב בין לימודי אנגלית ולימודי טבע. אפשר ללחוץ על מילים מסוימות בתוך הכתבות ולקבל הסברים וגם לשמוע את המילה בקול רם.
 • אלבום תמונות אינפרה-אדום: השתמשו בזכוכית מגדלת מיוחדת (special magnifying glass)  כדי לראות את עולם בצורה אחרת. ההוראות באנגלית אבל אחרי הסבר, אפשר לתת לילדים להנות לבד. זה רק חלק קטן מהאתר space place של NASA בו אפשר למצוא עוד פעילויות רבות בנושאי מדעים וחלל.
 • כלבים מסביב לעולם: למרות שהיום אפשר לראות כל סוג של כלב בכל סוג של סביבה, זה לא היה ככה תמיד. כאן יש פעילות אינטראקטיבית בה צריכים לנחש את האזור שממנו באו סוגי כלבים שונים. הפעילות דורשת קצת קריאה האנגלית.
 • האירועים הגדולים של הטבע: סרטונים קצרים (מאד) ומדהימים על חיות בר מרשת ה-BBC.
 • פלאי טבע של העולם: עוד קבוצה של סרטוני וידיאו של ה-BBC.
 • National Geographic - באתר אפשר למצוא סטרי וידיאו על חיות, הסביבה, מדעים ועוד ועוד. הסרטונים באנגלית אבל גם אם לא מבינים את הדיבור, הצילומים מדהימים! יש גם פרסומת קצרה לפני כל סרט. 

אלה רק כמה מהדברים שאפשר למצוא ברחבי הרשת. בתגובות אשמח לשמוע רעיונות למשאבים נוספים ורעיונות לשימוש במשאבים אלה. ובמיוחד, אשמח לשמוע רעיונות איך אפשר לנצל את המשאבים האלה גם אם אינכם מורים למדעים או טבע.

זר צבעים למרגההשבוע נפרדנו ממרגה, שבוע קשה לכולנו, ורציתי לעשות משהו לכבודה. מרגה מאד אהבה צבע ולכן, השבוע אני מקדישה לה את הרשומה זאת העוסקת באמנות ובצילומים הקשורים לצבע על היבטיו השונים.

אמנות
צבע בעולם החי - קשה להאמין שחלק מהם אמיתיים!

צבעים בעולם הצומח
ושנמשיך להנות וללמוד מעולם צבעוני!


למצוא את התמונה המתאימה ביותר


כולם יודעים שאפשר לחפש תמונות דרך גוגל אבל יש מספר דברים שיכולים לעזור לנו להגיע לתמונה שאנחנו באמת רוצים.

בדוגמה הבאה רציתי למצוא תמונות של פירות אז עשיתי חיפוש על המילה fruit (כמובן שאם אכניס את המילה "פירות", אגיע למבחר אחר לגמרי של תמונות). שימו לב לפינה הימנית העליונה בה כתוב "הצג אפשרויות".

כאשר לוחצים על הקישור הזה נפתח עמודה נוספת בה אפשר לבחור את גודל התמונה הרצויה, סוג התמונה ואפילו הצבע השולט.

למטה אפשר לראות מה קרה כאשר חיפשתי תמונות בצבעים שונים בצורה של צילומים או של תמונות מאוסף תמונות.
 
בקיצור, כאשר אתם מחפשים תמונות, אל תתפשרו על התמונה הראשונה. תמצאו את התמונה שאתם באמת רוצים!

עוד על תמונות בפעם אחרת.


עיבוד תמונות באינטרנט - גם כיף, גם חינם


אחרי ההצגה המצוינת שהיתה בכנס "קבלת שנה א'" בשבוע שעבר, איך אני יכול לא להזכיר משהו שקשור לצילום בבלוג של השבוע? ממה לא עולה על הדעת!
לכן, הפעם אני אציג לכם כמה מקומות בהן אפשר לשחק עם התמונות שלכם ברשת. השימוש בכל השירותים האלה חינם (כמו כל דבר שיופיע בבלוג זה). אז הנה כמה מגרשי משחקים:

 • Dumpr - 13 אפקטים חינמיים כולל ה"רוביק" שעשיתי מהאחיינית שלי למטה.
 • Tuxpi - 37 אפקטים כולל השח"ף עם הפרספקטיבה האין-סופית
 • Change-images - מעבר לאפקטים שונים כמו "ציור השמן" של הכלב האהוב של האחיינים שלי, אפשר להוסיף משגרות, לשנות את גודל התמונה ולחתוך חלקים ממנה.
  זהו להפעם. יש עוד הרבה אתרים כאלה אי-שם ברשת. אביא עוד בפעם אחרת.
אפשר לפתוח אלבום תמונות בחשבון הכללי שלנו כדי להציג את היצירות שלכם!

לגלג עם גוגל - כמה טיפים לשימוש ב-gmail


בשח"ף אנחנו משתמשים הרבה בכלי גוגל בתוכנית וכיוון שאנחנו ממליצים לכולם לפתוח חשבון בגוגל, אני חושבת שכדאי להתרכז די בהתחלה בכמה דברים שקשורים ל-gmail.
דבר ראשון שחשוב לזכור: יש הבחנה בין חשבון גוגל gmailGmail הוא אחד הרכיבים של כלי גוגל אבל לגוגל יש עוד הרבה כלים ופתיחת חשבון גוגל אינו מחייב שימוש ב-gmail. בשח"ף אנחנו משתמשים ב:

 • גוגל דוקס - מקום לאחסן מסמכים וכמקום ליצור מסמכים משותפים
 • לוח גוגל - לוח השנה שלנו בו אפשר להכניס תאריכים חשובים (כמו כנסי למידה פנימיים או ימי הולדת)
 • מפות גוגל - להראות את מקומם של חלק מבתי הספר בו אתם מתנסים ומקומות נוספים וגם לקבל הנחיות איך להגיע לשם
 • Youtube - מקום להעלות סרטונים או לצפות בהם
 • Blogger - מקום לכתיבת בלוגים אישיים (כמו זה) או קבוצתיים
 • אלבומי תמונות של פיקסה (picassa) - מקום להעלות תמונות ולצפות בהן

כל הכלים האלה (ועוד) הם חלק מכלי גוגל.  עוד חלק הוא כמובן, gmail(צילום של uzvard)


gmail
כאשר מדובר ב-gmail, יש טיפים שקשורים לדרכי עבודה ודברים שקשורים לטעם.  יש גם תחום בו שני החלקים האלה קשורים כי לדעתי, אנחנו עובדים טוב יותר כאשר אנחנו עובדים בסביבה שנעים לנו לעבוד בה.
כמו ברוב כלי גוגל, אפשר לשנות מרכיבים שונים כך שישקפו את ההעדפות האישיות שלכם.  התאמות אלה נעשות דרך הקלקה על הכפתור "בגדרות" (או settings באנגלית).  כפתור זה נמצא בחלק העליון של הדף (בצד שמאל בעברית ובצד ימין באנגלית.
הנה 3 הדברים חשובים שאפשר לעשות שם (בסוגרים מופיע המקום בתוך ההגדרות בו אפשר להגדיר את הפריט):

 • לקבוע את השפה של הממשק (עברית, ערבית, אנגלית, רוסית, גרמנית ....) (כללי או general)
 • לקבוע את הרקע שתראי כאשר את נמצאת ב-gmail (רקעים או themes)
 • להורות ל-gmail לייבא דואר מחשבונות אחרות שלך כמו מהחשבון של האוניברסיטה (חשבונות וייבוא - בדוק דואר באמצעות POP3 או accounts and import - check mail using POP3)

ארגון הדואר
ברגע שמתחילים לקבל יותר מ-3 פרטי דואר ליום, חשוב שיהיה דרך לארגן אותם כדי שאפשר למצוא מה שמחפשים בקלות. יש 3 דברים ב-gmail שעוזרים בארגון הדואר:

 • חיפוש - יש תא חיפוש בחלק לעליון של הדף.  אפשר לערוך שם חיפוש בתוך הדואר בדיוק כמו שמשתמשים בגוגל לחפש באינטרנט.
 • תוויות - gmail לא משמתש בתיקיות, הוא משתמש בתוויות.  אפשר ליצור תווית לכל מה שמתחשק לכם. למשל, לי יש תוויות כמו שח"ף, מתכונים, משפחה, לבדוק ... בסה"כ, איזה 40 תוויות.  הסוד לשימוש בתוויות הוא לסמן את המכתבים כאשר אתם קוראים אותם ולא לחכות להצטברות של הרבה מכתבים לא מסומנים.  אפשר לתת למכתב יותר מתווית אחת - יש לי מכתבים שמסוימים עם 5 תוויות.  למה תוויות? כי דרכם אפשר להעלות את המכתבים קבוצות קבוצות - דבר שמאד מקל על מציאת מכתב מסוים. אפשר גם לתת לכל תווית צבע. זה גם יפה וגם עוזר על התמצאות. אני מאד לא אוהבת את הצבע של ורוד צעקני ולכן, זה הצבע שנתתי לתווית "לעשות". כך יש לי מוטיבציה לטפל בדברים שבהם אני צריכה לטפל כי כך אני אראה פחות ורוד על המסך!
 • מסננים - מסננים נותנים לך את האפשרות לבצע פעולות אוטומטיות בטיפול בדואר. לדוגמה, כאשר אני מקבלת דואר ממישהו בצוות שח"ף, המכתב מקבל את התווית שח"ף באופן אוטומטי.  זה חוסך הרבה זמן. הפקודה של יצירת מסנן נמצאת בכפתור "פעולות נוספות" (more actions).

אני חושבת שזה מספיק לפעם הזה.  מי שרוצה לנסות חלק מהדברים שהזכרתי כאן וצריך קצת הדרכה מוזמן לפנות אלי.
בפעם אחרת אציג כמה דרכים לשלב בין gmail וכלי גוגל נוספים.
כרגיל, תוסיפו הערות ועצות שלהם בהערות.

אימפרוביזציה בכל מקום


OK - הכוונות על כתיבה פעם בשבוע היו מופרזות. עם כל הלחץ של תקופת הייעוץ, לא הגעתי לזה בכלל. אבל עכשיו נגמרה תקופת השינויים והחיים חוזרים לרמה הרגילה של טירוף.


אני חשבתי שמגיע לי ולכם כמה רגעים של הנאה בסוף השבוע הזה ומצאתי אתר של קבוצה שנקראה improv everywhere (אימפרוביזציה בכל מקום). המטרה של המשימות שלהם (ככה הם קוראים לזה) היא להביא לסצנות של כאוס ושמחה במקומות ציבוריים. הקבוצה נוסדה ב-2001 ועד עכשיו ביצעה יותר מ-85 משימות.  האחרונה שביניהם הייתה בסופר בו הם שרו על מיזוג פירות. באתר שלהם  אפשר למצוא את הקישורים לרוב המשימות. אפשר גם לראות את הסרטים בערוץ שלהם ב-youtube. הדיבור והשירים (איפה שיש) באנגלית. נסו להבין את המילים אבל אפילו אם לא הצלחתם, מה שמענין הוא לשים לב לתגובותיהם של האנשים התמימים שנמצאים בסביבה בזמן השם מנסים להבין מה בדיוק קורה מסביבם.


בשנה האחרונה היו כמה אירועים של דברים דומים, אבל במימדים הרבה יותר גדולים, שקיבלו חשיפה רחבה על youtube. למה הם היו יותר גדולים? כי הם היו בסה"כ קשורים לפרסומת בצורה זו או אחרת. אבל זה לא מוריד מההנאה שבצפיה. הנה שתים מהם שאולי כבר ראיתם:


אני מקווה שתהנו מהסרטים האלה בסוף השבוע הגשום הזה.
עד לפעם הבאה, אשמח לקבל תגובות והצעות.
בבי

שימוש נימוסי בדואר אלקטרוני

איפה להתחיל? זאת תמיד שאלה שאלתית.
כיוון שבשח"ף אנחנו משתמשים "כבדים" בדואר אלקטרוני, אתחיל עם כמה כללי נימוס בשימוש בדואר אלקטרוני שחשובים תמיד אבל הכרחיים כאשר מדובר בדואר שאתם משתמשים בו ללימודים. הכלל הבסיסי הוא לחשוב מה יעזור לצד השני להבין בצורה הכי טובה מה שאתה רוצה להגיד לו.  מהכלל הזה נגזרים הכללים הבאים:

 • השתמשו בחשבון דואר שלכם - לא של הבן זוג, לא של הילדים.  המורים שלכם מכירים את השם שלכם (אצלי זה לוקח הרבה זמן אבל בסוף, אני מצליחה) וחשוב שנוכל לדעת מי שלח את המכתב גם בלי לפתוח אותו.
 • תכתבו משהו משמעותי בשורת הנושא.  תחשבו מה יקבל מענה מהיר יותר - "שלום" או "שאלה בקשר בעיות משמעות בכיתה" או "בדיחה מצחיקה לסוף השבוע".  כמו שאפשר לראות, לא כל ההתכתבויות איתנו צריכות להיות "רציניות" אבל תתנו לנו את החופש למיין את הדואר בצורה יעילה.
 • תעזרו לנו להבחין בכם. אם תתחילו את הנושא (הנושא המשמעותי שכתבתם בשורת הנושא) עם המילה שח"ף או shachaf זה יאפשר לנו להבחין בדואר שלכם בקלות. ואז בשורת הנושא נראה משהו כמו "שחף - שאלה בקשר להתנסות".  למי מאיתנו שמשתמשים הסינון אוטומטי, זה גם יאפשר לנו לתת לדואר שלכם תווית מיוחד (את זה אסביר ברשומה אחרת).
שליחת משימות או קבצים אחרים בדואר אלקטרוני דורשת התייחסות מיוחדת.  כאשר שולחים משימה כקובץ מצורף בדואר (הדרך המומלצת למסור משימות), יש להקפיד על הדברים הבאים:

 • לא לשלוח דואר אלקטרוני שהוא רק קובץ מצורף בלי כמה מילים במכתב עצמו. לפחות תגידו "שלום, מצורף קובץ המשימה." ותחתמו את שמכם.
 • יש לכתוב את השם גם בתוך הקובץ ולא רק במכתב (נשמע מובן מאליו אבל אנו מקבלים הרבה מאד קבצים בלי שמות).
 • יש לתת שם לקובץ המשימה בצורה הזאתשם שלך שם המשימה. לדוגמהחנה תצפית 1 או רים תוכנית לשיעור חשבון או ana story 3בלי (הצבעים כמובן). רק תארו לעצמכם מה קורא כאשר אנחנו מקבלים 30 קבצים והשם של כל קובץ הוא "תצפית"!

מצידנו, המנחים מאשרים קבלת כל משימה תוך 48 שעות. אם לא קיבלתם אישור, יש ליצור קשר עם המנחה כדי לוודא שהקובץ הגיע.

ועוד מילה לסיום.  כמו שציינתי, לא כל מה שאתם כותבים לנו חייב להיות קשורת ישירות ללימודים.  אבל בבקשה אל תשלחו לנו מכתבי שרשרת. אנחנו גם לא רוצים לקבל אזהרות וירוסים או בקשת לשלוח גלויות לילד שרוצה להיכנס לספר גינס מבלי שבדקתם את האמינות של הדברים באתר "לא רלוונטי" (http://info.org.il/irrelevant/) או snopes (באנגלית: http://www.snopes.com/).


ברשומה הבא, אתן לכם כמה טיפים לשימוש יעיל ב-gmail. עד אז, תרגישו חופשיים לכתוב בהערות (או לשלוח לי דואר!).

ברוכים הבאים ל"רגעי רגיעה"

למי שלא יודע, אני מאד מחוברת לענייניי מחשוב ותקשוב (ולמי שלא יודע, עברית איננה שפת האם שלי ואני עושה הרבה טעויות - במיוחד בכתיבה.  נסו להבין, אפשר לתקן, ובבקשה, אם לא ברור, תשאלו!).  אני רואה את התקשוב  גם כמשאב אדיר שעוזר לי כמורה וכחוקרת וגם כמקור להנאה בזמני החופשי (מה שיש).  עם הזמן, למדתי כמה דברים שעוזרים לי לתפקד בסביבה זאת בצורה אפקטיבית ויעילה, גיליתי תוכנות מעניינות (וכמובן, חינמיות) - חלק שעוזרים לי לעבוד בצורה קלה יותר וחלק שסתם עוזרים לי "לבזבז" זמן בכיף, ומצאתי אתרים שיכולים לתת לנו רעיונות בקשר לעבודה עם תלמידים או לבילוי.


התקשוב נכנס יותר ויותר לתוך בתי הספר ולכן, כמורים, כבר אין אפשרות "לברוח" מהשימוש בו.  אתם לא חייבים לאהוב את זה אבל אתם כן חייבים להיות מסוגלים לעבוד בסביבה זאת. 


לכן, החלטתי להקדיש את הבלוג הזה לענייני מחשוב ותקשוב.  "רגעי רגיעה" - רעיונות, גילויים, יוזמות, עצות והמלצות בתקשוב ומחשוב.
אני מתכוונת לכתוב בערך פעם בשבוע (אבל זה בלי הבטחות).  אני מכירה את עצמי ולא נראה לי שיהיה איזה סדר לוגי למה שאחליט להעלות לכאן.  הכל יהיה תלוי במה שתופס את תשומת הלב שלי באותו רגע.  לא הכל יענין את כולם אבל אני בטוחה שכל אחד ימצא כאן משהו.  אני אשמח לשמוע אם השתמשתם במשהו מכאן, איך לקחתם רעיון מסוים והתאמתם אותו לצרכים שלכם, איך אתר מסוים נתן לכם קצה חוט שהוביל אתכם לכיוון אחר לגמרי וכו'.  כתבו הערות ונמשיך ללמוד ביחד.


אני אשתף אתכם בדברים שאני מכירה ואתם מוזמנים להוסיף דברים משלכם. אם יש סטודנטים שמעוניינים בכך, אשמח לשתף אתכם כמחברים יחד איתי.


זה מספיק בשביל פתיח.  הרשומה הבאה כבר תהיה בענין.

צילום של mochida1970