RSS

לשמור על זכויות יוצרים ולהנות


לפני 3 שנים כתבתי רשומה קצרה על זכויות יוצרים ונתתי לכם מספר מקומות בהם אפשר למצוא תמונות לשימושכם בלי להפר את זכויות היוצרים של בעליהם.

הפעם, נסתכל קצת על Creative Commons (או בקצרה, CC) ואספר לכם איך למצוא חומרים (בעיקר תמונות) עם רישיונות שמאפשרים שימוש יחסית חופשי בהם.

כמו שמוסבר בויקיפדיה, "Creative Commons ("קריאטיב קומונס") הוא מוסד ללא כוונת רווח המקדיש את מאמציו להרחבת טווח היצירות הזמין לזולת על מנת שאלה יוכלו להתבסס עליה ולחלוק אותה באופן חוקי. שמו מוכר גם מאוסף הרישיונות הסטנדרטיים שחיבר, אשר נועדו לפשט את השיתוף בתוכן ללא ויתור מלא על זכויות יוצרים."

יש מספר רשיונות CC שונות (אפשר לקרוא עליהם באתר הישראלי של קריאטיב קומונס) אבל כמעט כולם דורשים "ייחוס" - ציון היוצר. למשל, אם תסתכלו ברשומות שונות בבלוג זה, לרוב, כאשר יש תמונהצויןין מי צילם או צייר אותו (אם זה לא משהו שאני יצרתי).

סרטון קצר המציג CC נמצא כאן. הסרטון האנגלית אבל אפשר לבחור להציג כתוביות בעברית, בערבית ובעוד מספר שפות.עכשיו, השאלה הגדולה - איך מוצאים חומרים כאלה? הכי טוב הוא ליצור אותם בעצמכם - צילמו, ציירו. אבל אם זה לא אפשרי, הנה כמה אפשרויות.

אבל לפני שנגיע לזה, כדאי לזכור שלושה דברים:


  • אין לסמוך רק על תוצאות של מנוע חיפוש. בכל מקרה יש להגיע למקור התמונה (או מה שזה לא יהיה) ורק שם לוודא את סוג הרישיון.
  • אם זה לא נושא שמיוחד לארץ, כדאי לחפש באנגלית כי הסיכוי למצוא את מה שאתם רוצים הוא הרבה יותר גדול (אפשר תמיד למצוא תרגום משפה אחרת לאנגלית ב-Google Translate למרות שלפעמים, התוצאות לא מדויקות).
  • אם אפשר, אל תשימו תמונות של אנשים שניתנים לזיהוי אם אין לכם אישור להשתמש בתמונה שלהם.

Flickr - פליקר הוא מקום בו אנשים מעלים צילומים שלהם כדי להראות אותם לאחרים. אפשר למצוא שם חובבי צילום ומקצוענים. בעמוד החיפוש המתקדם מכניסים את מילת המפתח (באנגלית) ויורדים לקראת סוף העמוד. כמו שרואים למטה, שם מוצאים את האפשרות להציג רק תמונות עם רשיון CC. אני מאד אוהבת להשתמש בצילומים האלה ומצאתי שעם שימוש יצירתי במילות מפתח, לרוב אני יכולה למצוא תמונות מענינות.


מנוע החיפוש של גוגל - נכנסים לחיפוש מתקדם על ידי קליק על גלגל השיניים שנמצא בצד שמאל של דף החיפוש.
לקראת סוף דף ההגדרות של החיפוש המתקדם יש סעיף "זכויות שימוש" ושם אפשר להגדיר את סוג השימוש שאתם צריכים. אפשר לעשות את אותו דבר גם במנוע חיפוש שתמונות של גוגל.

יש להיזהר עם השימוש בגוגל בענין זה כי נראה לי שהסינון שלהם בענין זה הוא לא הכי טוב.


אוסף התמונות של מיקרוסופט - ניתן לשימוש על ידי משתמשי אופיס

לצד מנועי החיפוש יש גם אתרים של אנשים שהחליטו שהם נותנים לציבור להשתמש ביצירות שלהם. הנה כמה דוגמאות כאלה:

כמו כן, אפשר למצוא עוד מקורות בלייב-ביינדר שלי (אפשר למצוא הסבר על לייב-ביינדר כאן).

תהיו מודעים, תהיו זהירים ותגידו תודה ליוצרים שנתנו לכם להשתמש ביצירות שלהם.

בלי פקקים: סיורים וירטואליים לחופשה - חלק 2


בשנה שעברה נתתי לכם כמה אפשרויות איך לצאת לטייל בלי לשבת בפקקים. השנה החלטתי להוסיף לכם עוד כמה יעדים אפשריים.


לחובבי חלל: מעברות החלל דיסקוברי - אומנם מעבורת החלל כבר יצאה לפנסיה אבל עדיין אפשר לסייר בתא הטייס שלה. דרך הזזת העכבר או כפתורי הניווט בנמצאים בחלק התחתון של התמונה (קצת קשה לראות אותם אבל הם שם), אפשר להסתובב ימינה ושמאלה, למעלה ולמטה - 360 מעלות. אחד האפשרויות הוא גם "סיבוב אוטומטית" (autorotate). המלצה ידידותית - אל תזיזו את העכבר יותר מדי מהר אם לא רוצים לסבול מסחרחורת.
אפשר לראות עוד תמונות של מעבורות חלל דיסקוברי ואנדבור כאן.

לחובבי טבע: מוזיאון להיסטוריה של הטבע (Smithsonian Museum of Natural History) - רשת מוזיאונים של הסמיטסוניאן וושינגטון, בירת ארצות הברית, הוא דבר מדהים. אחד המוזיאונים הוא מוזיאון להיסטוריה של הטבע ובו אפשר לסייר גם בלי לשלם על טיסה ומלון (בכל מקרה הכניסה למוזיאוני הסמיטסוניון חופשית). הסיור מתחיל בקומה ראשונה יעל ידי הכפתורים בצד ימין למעלה, אפשר לעבור בקלות בין קומה לקומה ובים תערוכה אחת לשנייה. תשחקו קצת עם הניווט ותראו מה תגלו.

לחובבי אמנות: פרויקט האמנות של גוגל - לפני שנה גוגל התחיל פרויקט שאפתני לאפשר לנו לגלות, ללמוד ולהנות מאמנות עולמית. אפשר לשוטט לפי אוספים, לפי אמנים או לפי יצירות. אפשר גם ליצור אוספים שלך. קיים גם ערוץ ביוטוב. שוב, מומלץ לשחק קצת כדי לראות את אפשרויות האתר אבל למי שאוהב קודם ללמוד איך להשתמש באתר, יש גם סרטון הדרכה.

לחובבי הטיולים בכלל: מפות גוגל - עוד תוצר מבית גוגל הוא מפות. אולי השתמשתם בהן כדי לדעת איך להגיע מנקודה א' לנקודה ב' (אני משתמשת בהן כל הזמן כדי להגיע למקומות ההדרכה שלי). אבל האם אתם מכירים את האפשרות של  "מראה רחוב" (street view)? זאת אפשרות להשתמש במפות גוגל כדי לראות את "הרחוב" כאילו שאתם נמצאים בה. על ידי שימוש בטכנולוגיה הזאת, גוגל בנה טיולים וירטואליים למספר לא קטן של מקומות מעניינים. בחרו את הטיול הבא שלכם כאן.

ואסיים כמו שסיימתי בשנה שעברה. בילוי נעים! ואם נוסעים באמת, סעו בזהירות ותחזרו בשלום.

מוסיקה - בכל מקום ומכל דבר


Photo by Doug88888

האבא שלי נמצא רחוק מאד ממני, במדינה אחרת. לצערי, מצבו הבריאותית לא טוב  מאד לא טוב. אבל לפני כמה שבועות הייתי אצלו וראיתי שאחד הדברים שעדיין מספקת לו הנאה הוא מוסיקה. לכן, לכבודו, החלטתי שהפעם אביא לכם דברים הקשורים למוסיקה בכל מקום ומכל דבר.

קרוליין פיליפס: הרדי-גרדי למתחילים - "קרוליין פיליפס מפיקה מוזיקה על כלי נגינה עממי נדיר ונושן: ההרדי-גרדי, הידוע גם בשם כינור הגלגל. מנגינה בסקית מסורתית עוקבת אחרי שיעורה הכיפי על האנטומיה הייחודית וההיסטוריה בת 1000 השנה של כלי נגינה זה." (סרט TED)

התזמורת הממוחזרת - בעירה קטנה בפרגוואי צעירים מנגנים מוסיקה קלסית על כלים עשיים מ"זבל" - או כמו שאומרים (לפחות באנגלית), הזבל של אדם אחד הוא האוצר של אדם אחר. כאן אפשר לראות קטע "פיתוי" לסרט דוקומנטרי על התופעה הזאת. יש גם דף פייסבוק.

מארק אפלבאום: המדען המטורף של המוזיקה - "מארק אפלבאום כותב מוזיקה ששוברת את החוקים בצורות פנטסטיות, כותב קונצ'רטו למוכר בחנות פרחים ויוצר כלי מוזיקלי מזבל וחפצים שמצא. ההרצאה הביזארית הזו אולי תוכל לתת לכם השראה "לנער את החוקים" בעבודה היצירתית שלכם." (סרט TED)

אריק וויטקר: מקהלה וירטואלית בת 2,000 קולות - "המלחין אריק וויטקר ניצח על מקהלה וירטואלית מסביב לעולם שיצרה קליפ מרגש ומאוד ויראלי בשנה שעברה. הוא מדבר על האתגרים היצירתיים בעשיית מוזיקה ביו-טיוב, וחושף את שתי הדקות הראשונות ביצירה החדשה שלו "שינה", עם מקהלה וירטואלית של 2,052 איש." (סרט TED)
את היצירות המלאות שלו ודברים נוספים אפשר למצוא בערוץ של וויטקר ביו-טוב.

שמים וארץ - ב-8/2/13 אסטרונאוט שנמצא בתחנת החלל הבינלאומי ומוזיקאי שנמצא כאן, על כדור הארץ, ביצעו דואט מקורי ראשון משני המקומות האלה. אפשר לקרוא את הכתבה ולראות את הוידאו כאן.

אפשר למצוא עוד התייחסויות למוסיקה בבלוג שלי כאן.

מקווה שנהנתם ושלמדתם משהו. כרגיל, אשמח לקבל תוספות בהערות.
מה עוד הייתם רוצים לראות כאן?